Odwiedza nas 41 gości

 

Psychoterapię można porównać do podróży, a terapeutę do przewodnika, który pomaga w wyborze odpowiednich ścieżek, odkrywaniu nieznanych dotąd obszaróww, a czasami zapominaniu...

 
 

Indywidualna sesja terapeutyczna trwa 50 min.

Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, chyba, że terapeuta uzna, że potrzebna jest inna częstotliwość spotkań.

Zarówno terapeuta, jak i klient dbają o punktualność.

Zwyczajowo, najpóźniej 2 dni wcześniej, odwołuje się spotkanie, które nie może się odbyć. Jeśli nastąpi to później, pacjent jest zobowiązany do zapłaty za spotkanie, które się nie odbyło.

W przypadku spóźnienia klient płaci za całą sesję, która nie jest przedłużana.

Decyzję o terapii podejmujemy po wstępnej konsultacji (od jednego do kilku spotkań), po której ustalamy wraz z pacjentem cele, zasady i długość terapii. Ustalenia te przyjmują formę ustnego kontraktu. Kontrakt może być zmieniany za obopólną zgodą w trakcie trwania terapii.

By terapeuta mógł skutecznie pomagać, pacjent musi informować go na bieżąco o swoich przeżyciach i znaczących faktach ze swojego życia.

Ujawnienie obcej osobie swoich myśli, uczuć jest często  trudne i krępujące. Jednak zwykle po  pierwszej wizycie pojawia się nadzieja, że jest wyjście z sytuacji, która wydawała się beznadziejna i że można sobie poradzić z problemem.

Niekiedy pomocne jest dowiedzieć się od psychoterapeuty,  że problemy jakich  Państwo doznają, są także udziałem wielu innych ludzi i istnieją sprawdzone metody poradzenia sobie z nim.

Psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji uzyskanych od klienta w czasie terapii, a także faktu, że  klient z takiej formy pomocy  korzysta. Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta bądź osób trzecich.

Współpracując z innymi specjalistami leczącymi pacjenta (np. psychiatra), terapeuta udostępnia tylko niezbędne informacje.

Terapeuta jest zobowiązany do superwizowania swojej pracy. Służy to ulepszaniu jego usług i lepszej opiece nad pacjentami. Omawiając ją z innymi terapeutami również dba o anonimowość pacjenta.

Badania na temat skuteczności psychoterapii stwierdzają, że jest ona pomocna w 80% przypadków. Ci, którzy korzystają z psychoterapii, doznają nie tylko zmniejszenia objawów, ale polepszenia związków z ludźmi, lepszego radzenia sobie z codziennymi kłopotami i rozwoju osobistego. Są też bardziej zadowoleni z życia, rodziny i bardziej produktywni w pracy.